STRONA STARTOWA

Powrót do pierwszej strony
NASZE OBECNE KOTY

Kotki i kocurki które obecnie posiadamy. Ich zdjecia i rodowody
AKTUALNE MIOTY

Prezentacja naszych dostępnych maluchów, opis oraz zdjęcia.
KONTAKT

e-mail: kotyperskie@gmail.com
tel. 512 107 541
ENGLISH VERSION

Change website language to English.Więcej o nas... Czyli, jak wygląda nasza hodowla.

Zapraszamy do krótkiego opisu naszej pracy.Zbliżający się czas przyjścia miotu na świat, zawsze wiąże się u nas z wielką radością i wyczekiwaniem. Zwykle przyszła kocia mama sama wie najlepiej co należy robić, naszą rolą w tym czasie jest czujna obserwacja, w razie potrzeby opieka i zapewnienie jej spokojnego miejsca oraz ulubionego jedzenia.

Kiedy kocięta wreszcie pojawiają się, są stale pod troskliwą opieką mamy i naszą. Przez pierwszy miesiąc kociaki gównie zajęte są przybieraniema na wadze, leżą przy mamie, stale piją mleko i bardzo dużo śpią.Nie wszystkie kotki mają silny instynkt macieżyński. Bywają takie, które trzeba bardzo pilnować, aby w ogóle chciały być przy młodych. Wtedy organizacja całego domu zmienia się, aby zapewnić im optymalne warunki, a i tak bywa to dość trudny czas.

Ale są i kocie "Zosie samosie". Niektóre nasze kocice, są po prostu wzorem idealnej mamy. Nie odstępują młodych na krok, stale je wylizują i ogrzewają, a maluchy rosną w oczach.

Na miano takich kocich supermam zasługują na pewno nasza ukochana Championka Diana Aisza i jej córka Championka Taira.

To była zawsze niesamowita przyjemność patrzeć jak one doskonale radzą sobie z piątka, a czasem nawet i szóstką osesków!

Miesięczne kocięta zaczynają być zdecydowanie bardziej samodzielne, i jest to moment kiedy nieśmiało zaglądają do misek i szukają czegoś więcej niż tylko pokarmem matki. Wtedy jest to odpowiedni czas na powolne odstawienie, podajemy im wtedy stopniowo delikatne drobno posiekane mięso z witaminami i miękki wysokowartościowy suchy pokarm przeznaczony do ich wieku. Jest to też odpowiedni czas, by uczyć je czystości. Rozstawiamy im niskie kuwetki, a one naśladując mamę szybko uczą się z nich korzystać.

Kocięta zwykle mają dla siebie dość dużą przestrzeń, gdzie biegają, bawią się ze sobą i mają swoje zabawki.
Ważna uwaga, nie korzystamy z klatek, uważamy, że najlepszymi warunkami sprzyjającymi rozwojowi kociąt jest bogate środowisko, gdzie mogą i powinny mieć kontakt z całą gamą "domowych zjawisk".
Oczywiscie nie zapominamy też o pielęgnacji!
Persa trzeba czesać i kąpać, dlatego najlepiej oswajać go z tymi zabiegami stosunkowo wcześnie i nie doprowadzić do odzwyczajenia.
Dźwięki i powiew suszarki, wkładanie do ciepłej wody, wyczesywanie, przycinanie pazurków, to tylko niektóre z zabiegów jakie kociak powienien znać. Od tego nie ucieknie ani on, ani jego właściciel :)
Pielęgnacja persa jest niezbędna, po piersze dlatego, aby utrzymać kota w higienicznym stanie, a po drugie, chyba nie ma nic bardziej smutnego jak widok zaniedbanego persa.

Podstawowe zabiegi to, codzienne przecieranie oczu i noska, aby zawsze te obszary były czyste i suche. Zapobiegnie to infekcjom i przebarwieniom futra.
Czesanie, futro po kąpieli jest piękne, puszyste i miękkie, ale jest też odtłuszczone szamponem i ma tendencje do kołtunienia się, tak więc rozczesanie jest niezbędne. Można też nawilżać futerko dobrymi odżywkami dla zwierząt (nie dla ludzi, koty mają futro, a my włosy, to całkiem co innego)  .
Można też do pielęgnacji zaliczyć, przycinanie futra co jakiś czas, najlepiej po kąpieli przyciąć je w okolicach pod ogonem i tylnych łapek, tzw. portek.Charakterystyczne cechy persów

Najbardziej puszyste z puszystych kotówWygląd persa jest absolutnie unikatowy.

Nawet osoby mało zorientowane w kociach rasach bezbłędnie rozpoznają persa.


Płaski pyszczek
Nos wysoko między oczami krótkie, grube łapki i długie futro.

To na pewno kot perski.

Na zdjęciu nasz
kocurek Bonus klasy wystawowej, na stole sędziowskim.
Kotów perskich jest wiele, ale
standard jest jeden.

Wymogi na temat fenotypu kota perskiego są szeroko opisane na stronach felinologicznych (pdf).

Głowa: duża okrągła, uszy nisko osadzone w dużej odległości od siebie, czoło okrągłe i wypukłe, szyja krótka, oczy okrągłe, otwarte. Kot ma mieć płaski pyszczek oraz wysoko osadzony, krótki i przewiewny nos.


 


Płaski pyszczek wymaga nieco innego podejścia. Przede wszystkim miski z których persom będzie się wygodnie jadło, to te  szerokie. Na tyle szerokie, by głowa mieściła się w nich kiedy kot będzie sięgał po jedzenie. Powinny też być w miarę płytkie.

Koty jedzą małymi kęsami w przypadku mięsa, natomiast suchą karmę łapią po jednym lub po dwa ziarenka. Persy nie jedzą szybko i bywa, że trochę rozrzucają pokarm wokoło miski, a podczas picia moczą sobie futro pod brodą oraz policzki. Do picia zalecane są miski z małymi otworami, jednocześnie nie głębokie.
Jeśli mimo to, kot mocno moczy się podczas picia, trzeba próbować z różnymi miskami. Widzieliśmy już różne techniki picia u kota, od zanurzania całej brody w wodzie, po moczenie łapy i dopiero zlizywanie z niej wody.  
Futro często zamoknięte żółknie, jest to normalne zjawisko, natomiast aby wizualnie polepszyć sytuację trzeba, co jakiś czas stosować szampony wybielające dla kotów.

Kanaliki łzowe - kocie łzy

Każdy kot perski ma zwężone kanaliki odprowadzające łzy, można raz do roku u weterynarza wykonać zabieg czyszczenia, jednak efekty są krótkotrwałe, a czasem ledwo zauważalne.  
Łzawienie oczu jest u persów znamienne, łzy są ciemne i bywają okresy kiedy może być ono nasilone. Należy zatem zawsze dbać o higienę oczu i nosa, przecierać je letnią przegotowaną wodą, wodą różaną lub specjalnym do tego celu płynem zakupionym w sklepie zoologicznym.


Zaczerwienione spojówki mogą pojawić się w okresie jesienno zimowym, czasem od kurzu lub przeciągu. Należy wtedy poprosić weterynarza o krople i kroplić oczy kilka razy dziennie, po tygodniu wszystko powinno się unormować.


Pielęgnacja oczu.
Zostawione kilkudniowe zacieki wokół oczu odbarwiają futro, bowiem łezki u persów są koloru ciemnego karmelu. Okolice oczu należy przemywać przynajmniej raz dziennie, dbać by nie były mokre.


Korzystanie z kuwety.
Aby kot perski dobrze czuł się w kuwecie, powinna ona być w miarę przestronna. Kocury dorastają do sporych rozmiarów i powinny mieć wygodną możliwość obrócenia się wewnątrz. Koty zakopują w żwirku to co zostawiły, jeśli kuweta jest otwarta podkład będzie się rozsypywał na zewnątrz. Zalecane są zatem kuwety zamknięte w formie budki z drzwiczkami oraz wycieraczka.


Kąpiel
Jest wiele szamponów dla kotów długowłosych, większość jest dobra, a dobry szampon to taki, po którym futro łatwo się rozczesuje, nie filcuje się i pięknie lśni. Dobrać można również odżywkę i płukanki.

Po kąpieli nie należy zaniedbywać szczotkowania, szczególnie w okresie wiosennym i zimowym. Codzienne czesanie sprawia że futro jest dotlenione, świeże i puszyste.
Jakie są te persy

Ich wygląd doskonale oddaje ich charakter.  

Czy kot wyglądający jak wata cukrowa może być groźny?:)


Persy to jedne z najbardziej łagodnych kotów domowych.Są stworzone do przytulania. Nie ma w nich cienia agresywności, są bardzo otwarte, spokojne i łagodne. Potrafią wspaniale bawić się z dziećmi nawet tymi małymi. Zdecydowanie lubią domowe zacisza, przywiązują się mocno do swojej rodziny. Ożywają w towarzystwie ludzi, chcą być zabawiane, głaskane i zauważane. Kiedy natomiast nikogo nie ma w domu najczęściej idą spać.

Persy są bardzo wesołe i lubią zabawę czymkolwiek, newet papierek po cukierku moze sprawić im wiele radości. Nie mają jednak dobrej kondycji do biegania, kiedy zaczynają głęboko oddychać lub ziać najlepiej dać im dłuższą chwilę, aby odpoczęły.
 Są to koty pokazowe, zdecydowana większość chętnie nawiązuje kontakty z nowymi osobami, są ufne i lubią towarzystwo. Są również ciekawskie i inteligentne, szybko rozumieją, że czegoś im nie wolno, jak na przykład wchodzenie na stół.
Nie mają w naturze, aby specjalnie interesować się firankami, kablami czy jakimiś sprzętami domowymi. Niczego nie chowamy przed nimi w domu mamy różne rzeczy na szafkach i na podłodze.

Jakich kociąt można spodziewać się w naszej hodowli?

Jakie koty hodujemy

Linie hodowlane można obejrzeć w rodowodach, które są umieszczone w opisie poszczególnego kota. Są to bardzo silne linie z całego świata, koty z bardzo wysokimi tytułami znane w całym "perskim świecie".
Dlaczego jest to ważne? Ponieważ wielu hodowców pracowało na obecny typ kota perskiego i szanując pracę poprzedników pragniemy dalej rozwijać ten typ.

Preferujemy umaszczenie typu bikolor, co łatwo zauważyć ponieważ od samego początku tak dobieraliśmy nasze koty, aby właśnie ta cecha była naszą rozpoznawalną. Hodujemy koty typu bi-colour, arlekin i van i tylko takie kocięta przychodzą na świat w naszej hodowli.

Można spodziewać się kolorów:
rudy z białym
kremowy z białym
czarny z białym
niebieski z białym
szylkret niebieski z białym
szylkret czarny z białym

Serdecznie zapraszamy do podstrony kocięta jeżeli poszukują Państwo swojego wymarzonego kotka perskiego.

Hodowla Catmadness *Pl
KOTY I KOCIĘTA DOMOWE
wwwwww

Ankieta

Tutaj możesz wyrazić opinię o stronie


.


Kontakt

Poniżej nasze dane kontaktowe
Ogólne informacje o dostępnych kotach znajdują się na stronie i są one na bieżąco
aktualizowane. W razie pytań oraz po więcej informacji prosimy zwracać się do nas bezpośrednio.43-100
TYCHY
e-mail: kotyperskie@gmail.com

tel. +48 512 107 541

Możesz nas odwiedzać na Facebook


Wróć na górę strony